Liisa Luhamaa õpituba Sinerõigas – Eesti oma indigotaim


38_Isatis_tinctoria_LSinerõigas – Eesti oma indigotaim
9.-11. august 2013
Algus kell 12.00
Koolituse kestus 20 akadeemilist tundi
Õpitoa juhendaja Liis Luhamaa – MTÜ Loodusvärvid
Koolitust toetab Eesti Kultuurkapital
www.loodusvarvid.blogspot.com
www.kersletiateljee.wordpress.com

Sinerõikaga värvimise õpitoas saavad osalejad kogenud juhendaja käe all ülevaate sinerõikaga värvimise ajaloost ja värvimise põhimõtetest ning õpivad sinerõikast värvi eraldama, värvilahusega töötama ja erinevaid tekstiilimaterjale värvima.

Sinerõigas on ainuke Eestis kasvav taim, mis sisaldab piisavalt indigopigmenti tekstiili siniseks värvimiseks. Sinerõigast on värvimiseks kasutatud iidsetest aegadest peale ja sinerõikast eraldatud pigmendiga saab kauneid pesu- ja pleekimiskindlaid siniseid indigotoone heledast tumedani. Sinerõigast kasvab Eestis läänerannikul ja saartel, muuhulgas ka Vormsi saarel.

Õpitoa teoreetilises osas käsitletakse sinerõikas sisalduva pigmendi ehk indigoga värvimise keemia aluseid ning värvimise protsessi eripärasid. Tutvustatakse pigmendi lahustamise võimalusi ja eri tüüpi kiudude värvimist.

Kuidas kohale jõuda

Vormsi praam väljub Rohuküla sadamast. Praamigraafiku leiad www.veeteed.com.  Autoga tulijail palume aegsasti broneerida autokoht praamil! Saarele tulla ja liigelda võib ka jalgrattaga. Vahemaa Sviby sadamast Kersleti ateljeesse on umb. 10-12 km. Mõnel praamil on vastas ka kohalik liinibuss nr 34, millega saab sõita Kersleti külla (bussi ja praami graafik lisatud e-kirja manusesse).
Töötame Kersleti ateljee hoovis, vihmase või tuulise ilma korral saalis. Ööbida saab ateljee territooriumil telkides, suures saalis matil magades või kasutades mõnda Vormsil olevat külalistemaja (info www.vormsi.ee).
Kersletis ööbijail kaasa telk ja magamistarvikud! Osalejate kasutuses on elektripliidiga kööginurk, lõkkeplats ja välipesula. Jalutuskäigu kaugusel on nii mererand kui mets. Pood asub 6 km kaugusel, Hullos. Hullos on ka kõrts. Mõlemas paigas saab tasuda pangakaardiga.
NB! Sularahaautomaati ja bensiinijaama saarel pole. Sularaha on võimalik saada poest, kuid sellele lisandub teenustasu 1,5 % väljavõetavast summast.
Soovi korral on võimalus tellida toitlustamist ateljee poolt.
Paketti kuulub 2 hommikusööki, 3 lõunat ja 2 õhtusööki, hind 36 eurot.
Kõigil kaasa oma toidunõud!
Töövahendeid ja materjali meil leidub, kuid isiklikud on alati käepäerasemad.
Palun võta kaasa:
kummikindad (võimalikult paksud ja pikad)
põll
kes soovib oma lõnga värvida, siis vajad 200-300 gr puhtaks pestud villast lõnga (valget, halli, taimedega värvitud). Kuna täpselt on raske ette planeerida kui palju värvida jõuame, siis parem kui on veidi rohkem kaasas
Kes soovib, võib võtta väikese tüki vilti või väikese siidisalli/siidikangatüki.
Riietus peaks olema selline, mis võib veidi plekiliseks saada.

NB!
Kursusel osalemise kinnitad kui tasud 31. juuliks ettemaksu 25 eurot
(SEB 10010358772015 – Liisa Tomasberg, selgitusse sinerõigas).
Ettemaksu kursusest loobumisel ei tagastata.
Osalustasu 55 eurot ja toiduraha 36 eurot maksmine toimub kohapeal sularahas.

Kohtumiseni Kersletis!
Korraldustoimkonna nimel,
Liisa Tomasberg
+372 50 41 943
ltomasberg@yahoo.com

About Kersleti ateljee

Kersleti ateljee töötab Vormsi saarel, Kersleti küla endises Palvemajas, kus toimetavad tekstiili poolel Liisa Tomasberg ja puidu alal Andres Koidu. Meie peamised eesmärgid on: hääbuvate oskuste, kunsti- ja käsitöötehnikate elustamine ning sälitamine. Kohaliku pärandi uurimine, taastamine, säilitamine, kaitsmine ja tutvustamine, selle tähtsustamine piirkondliku konkurentsivõime tõstmisel ja uute väljundite leidmisel. Omandatud teadmiste rakendamine autoriloomingus, traditsioonilistel võtetel põhineva disaini valmistamisel ning kohalikul toorainel põhineval mahetoodangus. Kohaliku tooraine säästlik kasutamine loovtööstuses: ümbruskonnas leiduvate käsitöömaterjalide ja loodusliku tooraine katsetamine ning tehnoloogiate uurimine ja juurutamine (puit, naturaalsed kiud, savi, loodussaadused, mahepõllumajandussaadused). Meie juures toimuvad õpikojad, koolitused, seminarid, laagrid, näitused, kontserdid, etendused. Ateljee pakub praktikat erialaõppeasutuste õpilastele, resideerumisvõimalust loomeiinimestele, tootearenduse- ja meile tuttavate pärandtehnoloogiate-alast nõustamist.
Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.