Priit Halbergi niplispitsi meistriklass Kersleti ateljees, 13.-14. september 2014. Kestus 16 akadeemilist tundi, hind 50 eurot.


Pitsimeister Priit Halberg

Pitsimeister Priit Halberg

Ruhnu, Pakri ja Vihterpalu tüdrukutel on üsna eriline oskus niblata kõige peenemast niidist 16–24 pulga abil mustri järgi suuremaid ja peenemaid ½–4 tolli laiuseid pitse. Nende pitsidega kaunistavad nad tanusid, samas kui laiemaid kasutatakse päevasärkidel (vt. § 260) ja vahepitsina padjapüüridel. Siiski müüvad nad ka palju maha (3–10 kopikat küünar), ja need kaubad leiavad kauni maailma silmis armu isegi Peterburis, kust nt. 1850. aastal telliti ligi 1000 küünart.

Katkend tekstis pärineb: „Eibofolke ehk rootslased Eestimaa randadel ja Ruhnus“.

Peterburi Keiserliku Teaduste Akadeemia Demidovi auhinnaga pärjatud ajaloolis-etnograafiline uurimus
(C. Russwurm, Haapsalu koolide inspektor, mitmete teaduslike seltside liige. Ürikute, tabelite ja litograafiliste lisadega. Teine osa. Tallinn 1855.)

Vormsi käsitööselts on elustanud paljusid tekstiili- ja rahvarõivaalaseid traditsioone, mis eesti-rootsi aladel kasutusel olnud. Üks valdkond, mida senini vähem uuritud, on pitside valmistamine Vormsil ja eesti-rootsi kultuuriruumis. On teada, et siinsed naised on äärepitside ja muude kaunistustena kasutanud enamasti niplispitsi, mille valmistamise oskus on praeguseks hääbumas.
Kersleti ateljee on sel hooajal pühendunud erinevate käsitööalade meistrite oskuste edasiandmisele ja seega näeme head võimalust kutsuda niplispitsi kunsti edendama käsitöömeister, Priit Halbergi, kes on selles valdkonnas tuntud ning aastaid teemaga tegelenud. Pitsimeister tuleb Vormsile edasiandma Läänemaal ja eesti-rootsi aladel tuntud pitsimustreid ja tehnikat.

Kursusest osavõtjad saavad ülevaate niplispitsi ajaloost Euroopas ja Eestis ning tähtsamatest stiilidest läbi aegade, samuti pitsimustrite loomise põhimõtetest.

Õpitoa raames õpivad osalejad selgeks peamised töövõtted ning teevad erinevaid harjutustöid nende kinnistamiseks. Kursus annab aluse edasiseks tegevuseks niplispitsi valdkonnas. Niplispitsil on tähtis osa eesti käsitöös, eriti rahvarõivaste kaunistamisel. Selle traditsiooni säilitamine ja edasiarendamine on väga oluline.

Advertisements

About Kersleti ateljee

Kersleti ateljee töötab Vormsi saarel, Kersleti küla endises Palvemajas, kus toimetavad tekstiili poolel Liisa Tomasberg ja puidu alal Andres Koidu. Meie peamised eesmärgid on: hääbuvate oskuste, kunsti- ja käsitöötehnikate elustamine ning sälitamine. Kohaliku pärandi uurimine, taastamine, säilitamine, kaitsmine ja tutvustamine, selle tähtsustamine piirkondliku konkurentsivõime tõstmisel ja uute väljundite leidmisel. Omandatud teadmiste rakendamine autoriloomingus, traditsioonilistel võtetel põhineva disaini valmistamisel ning kohalikul toorainel põhineval mahetoodangus. Kohaliku tooraine säästlik kasutamine loovtööstuses: ümbruskonnas leiduvate käsitöömaterjalide ja loodusliku tooraine katsetamine ning tehnoloogiate uurimine ja juurutamine (puit, naturaalsed kiud, savi, loodussaadused, mahepõllumajandussaadused). Meie juures toimuvad õpikojad, koolitused, seminarid, laagrid, näitused, kontserdid, etendused. Ateljee pakub praktikat erialaõppeasutuste õpilastele, resideerumisvõimalust loomeiinimestele, tootearenduse- ja meile tuttavate pärandtehnoloogiate-alast nõustamist.
Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.